Editoriál

Číslo: 2009/86/5-6 Diskusia: žiadne komentáre
Rubrika: Editoriál Strana: 3
Autor: Daniel Kollár
Autor fotiek: Zuzana Kollárová

Milí čitatelia!


Opäť tu máme máj a s ním tradičné stretnutie „krásistov“. Napadlo mi, že tento editoriál by nemusel byť pozvánkou len na výstup na Baske, ale aj na okolité krásne vrchy. Čo tak urobiť si Three Summits? Pýtate sa, ktoré ďalšie vrcholy mám na mysli?
V piatok 22. mája sa chystáme na Omšenskú Babu.

editorial.jpg

Najlepšie sa tam dostaneme z Trenčianskych Teplíc po červených značkách Cesty hrdinov SNP. Cez Kamenné vráta, z ktorých sú pekné výhľady na západnú časť masívu Baske a južnú časť Trenčianskej vrchoviny, vyjdeme na výrazný vápencový chrbát, ktorý ponúka výhľady na juh do doliny Tepličky a na Baske. Prídeme na hranicu prírodnej rezervácie Omšenská Baba, ktorej vrchol (669 m) je pri pohľade z Omšenia nápadne ostro modelovaným vápencovým masívom a krajinárskou dominantou doliny Tepličky.

Výstup a zostup z Omšenskej Baby bude len rozcvičkou pred ďalším dňom, ktorého program je jasný (pozri predchádzajúca strana). Stretneme sa o 11.00 hod. na vrchu Baske (955 m), pričom prekonáme väčšie prevýšenie ako v prvý deň. Baske má charakter krasovej planiny so širokým, plochým a málo členitým chrbtom, ktorý spestrujú krajinársky pôsobivé skalné galérie. Výhľady sú pomerne obmedzené, avšak z viacerých miest uvidíme pekné pohľady podľa toho, z ktorej strany sa na vrchol vyberieme. To nechávame na každého z vás.

No a bonbónik na záver! V nedeľu 24. mája o 11.00 hod. príde na rad stretnutie na Vápči – podľa mňa jednom z najkrajších vrchov Slovenska. Dostaneme sa tam napríklad z Hornej Poruby po modrých turistických značkách. Neskôr sa k modrej farbe pripája červeno značkovaná Cesta hrdinov SNP, po ktorej vyjdeme z lesa na lúky pod vrcholom. Chodníkom, ktorý mierne stúpa svahom popod vápencové galérie, sa striedavo pomedzi čistinky a sutinové lesy dostaneme do malého sedla pod vrcholom a onedlho na skalnatý vrchol Vápča (956 m) s krížom. Budeme takmer presne v rovnakej nadmorskej výške ako deň predtým a cítiť sa budeme – ako v rozprávke. Nádherný panoramatický výhľad nám ponúkne Homôľku na juhu, Baske na juhozápade a na západe za ním Inovec, ďalej Ilavskú kotlinu s Bielymi Karpatmi a Vršatcom. Na severozápade uvidíme Javorníky, na severe Považskú Bystricu s Manínom. Na severe a severovýchode sa čnie Strážov, za ním lúčanská časť Malej Fatry a na východe Malá Magura s Temešskou skalou.

Tak, čo vy na to? Verím, že ak nie na všetkých troch vrcholoch, tak sa v predposledný májový víkend stretneme „aspoň“ na vrchu Baske. Určite budeme mať príležitosť podebatovať si o Krásach Slovenska a o živote. Prijmite naše pozvanie na Three Summits. Už teraz sa všetci tešíme na stretnutie s vami!

Daniel Kollár

 

 

Náhodné články...

Neboli nájdené žiadne výsledky.
Neboli nájdené žiadne výsledky.
Neboli nájdené žiadne výsledky.

Musíte byť prihláseny na to aby ste mohli pridať komentár!

Nie ste registrovaný?

Registrujte sa

Výhody registracie

Redakcia časopisu

Adresa: Ľubľanská 2
831 02 Bratislava
Telefón: 0421 254 652 055
Mobil: 0421 918 320 117
Email: info@krasy-slovenska.sk