Horalfest – festival amatérskej tvorby o horách

Číslo: 2009/86/11-12 Diskusia: žiadne komentáre
Rubrika: Podujatia Strana: 60
Autor:
Autor fotiek: archív Horalfestu

Už tradične sa v novembri milovníci hôr zídu vo Vysokých Tatrách, aby sa zúčastnili na súťažnej prehliadke amatérskej horskej tvorby, známom festivale Horalfest 2009.

Horalfest tento rok slávi jubileum – 5. výročie od svojho vzniku. Zrod podujatia takéhoto druhu inicioval zvýšený záujem o hory a pobyt v nich, pričom, prirodzene, rástla aj snaha návštevníkov zachytiť okamihy strávené v horskom prostredí. Ich tvorba, hoci na neprofesionálnej úrovni, má často vysokú kvalitu. Neponúka sa jej však jasná prezentačná platforma, priestor predstaviť sa je často zúžený len na internet. Aj preto Horalfest amatérskym tvorcom umožňuje ukázať vlastnú tvorbu verejnosti a nechať si poradiť od odborníkov. Dôležitou súčasťou podujatia je totiž nielen vyhodnocovanie najlepších diel, ale najmä odborné semináre určené pre každú kategóriu. Súťažiacim ponúkajú možnosť porozprávať sa o svojich dielach s odborným lektorom.

Autorom myšlienky usporiadať podujatie takéhoto typu je Stano Klaučo, ktorý svoju ideu prvýkrát pretransformoval do reality v roku 2005. Úspech, ktorý festival v tom roku zaznamenal, potvrdil, že záujem zo strany neprofesionálnych tvorcov je veľký. Festival každý rok okrem narastajúceho počtu súťažných príspevkov zaznamenáva aj narastajúci počet divákov. Aj preto sa organizátori tento rok rozhodli presunúť jeho dejisko zo Starého Smokovca do Tatranskej Lomnice. V Múzeu TANAP-u a v kine Tatry návštevníci nájdu dostatok priestoru a pohodlia. Pripravené sú aj sprievodné kultúrno-športové podujatia na príjemné strávenie voľného času podľa vlastného výberu. Lákadlom pre mnohých určite bude lezecká stena v kaviarni Stienka, na ktorej si účastníci môžu odskúšať svoju zdatnosť.

Festival Horalfest 2009 sa uskutoční 20. a 21. novembra. Súťaží sa tradične v disciplínach: Fotografia, Film a Literárna tvorba, ku ktorým vlani pribudla nová kategória – Blog. Dôležité je dodržať ústredné tematické okruhy festivalu, ktorými sú príroda horského prostredia, krása hôr v detaile aj celku, človek a jeho aktivity v horách. Osobitnou tohtoročnou témou je Skialpinista a kamzík, svišť. Okrem toho chatár Rainerovej chaty ponúkol odmenu pre víťaza spomedzi súťažiacich v téme Nosič.

Bližšie informácie a podrobný program možno nájsť na webovej stránke www.horalfest.sk. Organizátor podujatia – Horský internetový klub, a spoluorganizátori – Mesto Vysoké Tatry a ŠL TANAP-u, na festival srdečne pozývajú všetkých milovníkov hôr. Na súťažiacich čakajú skvelé ceny a na divákov výborná atmosféra.

horalfest-17-18-11-2006-3.jpg

Musíte byť prihláseny na to aby ste mohli pridať komentár!

Nie ste registrovaný?

Registrujte sa

Výhody registracie

Redakcia časopisu

Adresa: Ľubľanská 2
831 02 Bratislava
Telefón: 0421 254 652 055
Mobil: 0421 918 320 117
Email: info@krasy-slovenska.sk