Muráň

Číslo: 2018/95/7-8 Diskusia: žiadne komentáre
Rubrika: odporúčame Strana: 52
Autor: Richard Wetter
Autor fotiek: Richard Wetter

Obec Muráň leží priamo pod zráznymi svahmi Muránskej planiny, svojrázneho pohoria budovaného najmä vápencami a dolomitmi, ktoré je súčasťou širšieho celku Spišsko-gemerského krasu. Muránska planina je tiež najmladším a zároveň snáď i najmenej navštevovaným národným parkom na Slovensku.

muran.jpg 


Divočina v strmých krasových dolinách či na vysoko položených planinách je pritom nesmierna. Navyše na horských poľanách so smaragdovo zelenou pašou sa počas leta pasú kone, krásne a bujné muránske noriky. Ladné kobyly a žrebce so zvoncami pod mocnými krkmi, ale i žriebätá sa voľne pohybujú po odľahlých pasienkoch, strážené pastiermi, čo trávia celý deň v sedlách.

Priamo nad strechami Muráňa čnie vysoké a ostré bralo, ktoré sa nazýva Cigánka. Z kamenného temena tejto hory je fantastický výhľad na skalnaté stráne Muránskej planiny, ale tiež na blízku Kráľovu hoľu v Nízkych Tatrách, na rozložitú Stolicu v Stolických vrchoch či na pozvoľne klesajúce hrebene Revúckej vrchoviny. Ďaleko na juhu možno vidieť vzdialené Bukové hory v Maďarsku a cítiť i ohromný priestor Veľkej dunajskej nížiny.

Na dlhom, pretiahnutom hrebeni Cigánky sú tiež romantické ruiny kedysi mohutného, tajomnými legendami opradeného hradu. Vykonávajú tam rekonštrukčné práce, ktoré však nijako nenarúšajú čarovný vzhľad rozvalín. Pod hradom je rozkošná drevená chata, bývalá hájovňa, ktorú tu dal postaviť niekdajší bulharský cár Ferdinand Coburg, ktorý vlastnil nad Muráňom rozsiahle majetky.

Muráň i Muránska planina rozhodne stoja za návštevu. Napriek svojej jedinečnosti a kráse, ktorá vás donúti vrátiť sa zas a znova, tam možno stretnúť len málo turistov. Práve to je však na tomto kraji vlastne vzácne, aspoň zatiaľ. Muráň totiž pôsobí ako stratený raj, úžasný kút s divokými horami a kultúrnou krajinou, ktorá stále pripomína dávnu slávu Gemerskej župy.

Náhodné články...

Neboli nájdené žiadne výsledky.
Neboli nájdené žiadne výsledky.

Sihlianska planina Richard Wetter

Kútnikov kopec Richard Wetter

Klenovec Richard Wetter

Musíte byť prihláseny na to aby ste mohli pridať komentár!

Nie ste registrovaný?

Registrujte sa

Výhody registracie

Redakcia časopisu

Adresa: Ľubľanská 2
831 02 Bratislava
Telefón: 0421 254 652 055
Mobil: 0421 918 320 117
Email: info@krasy-slovenska.sk