Projekt ferraty KST na Prednom Solisku

Číslo: 2018/95/7-8 Diskusia: žiadne komentáre
Rubrika: KST Strana: 79
Autor:
Autor fotiek:

KST sa ešte v roku 2017 zapojil do prípravy cezhraničného projektu rozvoja turistickej infraštruktúry v slovensko-poľskom pohraničí. Poľskými partnermi projektu sú PTTK COTG (Centrála vysokohorskej turistiky PTTK v Krakove) ako hlavný partner a Podkarpatské vojvodstvo a Podkarpatská regionálna turistická organizácia. KST chce z projektových prostriedkov vybudovať zaistenú cestu (ferratu) v oblasti Predného Soliska, na čo získal potrebný súhlas Správy TANAP-u aj Horskej záchrannej služby.


Sekcia vysokohorskej turistiky KST spolu s horolezcami z SHS JAMES vytipovala oblasť Predného Soliska ako jedno z najlepších miest na vybudovanie zaistenej cesty vo Vysokých Tatrách. Východná strana Soliska padajúca do Mlynickej doliny ponúka impozantnú strmú stenu, malebné vežičky aj niekoľko prirodzených oddychových miest. Výhodou je dostupnosť, dobrý prístup a nekomplikovaný zostup. Pod navrhovaný pilier vedie žltá značka TZT 8853 zo Štrbského Plesa k vodopádu Skok. Nástup cez kamenné suťovisko bude zárukou, že ani zvýšený pohyb návštevníkov nespôsobí eróziu pôdneho krytu či poškodzovanie kosodreviny. Pri inštalácii istiacich prvkov bude cieľom čo najmenší zásah do skaly kvôli ochrane prírody, pre zachovanie autenticity výstupu a nezanedbateľné sú aj finančné náklady (čím menej zásahov, tým nižšie náklady a aj menšia náročnosť na údržbu).

Výstup by mal poskytnúť zaujímavý, zhruba 3-hodinový adrenalínový zážitkom pre turistov, ktorí majú potrebné skúsenosti a požadované vybavenie (ferratový set). Na začiatku je veľká kolmá stena, ktorá by mala aj odradiť nedostatočne pripravených záujemcov. Za ňou nasleduje rovinatejšia časť, vhodná na krátky oddych, pokračuje sa kľukatým hrebienkom so striedajúcimi stúpaniami a drobnými klesaniami až po napojenie sa na červenú TZT 0935 z Chaty pod Soliskom na Predné Solisko s celkovým prevýšením cca 400 m. Polhodinku potrvá zostup na Chatu pod Soliskom, kde sa dá občerstviť, ukryť pred nepriazňou počasia, prípadne aj prenocovať. Chata je vrcholovou stanicou lanovky zo Štrbského Plesa, premáva celoročne, takže unavený turista môže využiť aj tento zostupový variant, alebo zostúpiť na Štrbské Pleso po značkovaných chodníkoch. Lokalita v prípade potreby umožňuje rýchly zásah Horskej záchrannej služby.

Musíte byť prihláseny na to aby ste mohli pridať komentár!

Nie ste registrovaný?

Registrujte sa

Výhody registracie

Redakcia časopisu

Adresa: Ľubľanská 2
831 02 Bratislava
Telefón: 0421 254 652 055
Mobil: 0421 918 320 117
Email: info@krasy-slovenska.sk