Lesnou históriou

Číslo: 2019/96/9-10 Diskusia: žiadne komentáre
Rubrika: Tip na túru Strana: 8
Autor: Daniel Kollár
Autor fotiek: Daniel Kollár

S prírodnými, lesníckymi, poľovníckymi a historickými zaujímavosťami okolia Nemšovej nás oboznámi priam vzorový Náučný poľovnícky a lesnícky chodník Nemšová – Ľuborčianska dolina

1xx.jpg 


Východiskovým bodom náučného chodníka, ktorý vedie po poľných a lesných cestách a čiastočne po asfaltovej ceste a násype bývalej lesnej železnice, je križovatka poľných ciest za Ľuborčou, mestskou časťou Nemšovej. Zaujímavosťou všetkých informačných panelov je časť venovaná najmenším návštevníkom zakomponovaná do kresby zvieratka. Nájdeme tu úryvky zo slovenských ľudových piesní a riekaniek. Na spodnej lište je umiestnený QR kód s odkazom na konkrétny panel a kontakty. V spodnej časti panela sú otázky pre návštevníkov s tým, že odpovede nájdu v texte alebo obrazovej časti. Chodník pokračuje po trase horskej železničky, ktorá v minulosti premávala Ľuborčianskou dolinou.

 

Lesná železnica

Lesná železnica začínala v Ľuborči a viedla Ľuborčianskou dolinou, ktorá dostala názov Antonstál (podľa rakúskeho veľkostatkára Antona Drehera). Anton Dreher odkúpil lesy nad Ľuborčou a v roku 1894 tu dal postaviť železničku na zvážanie dreva. Trať mala približne 12 km. Najskôr sa na dopravu dreva používal samospád – kone vytiahli prázdne vagóny hore do doliny, kde ich naložili drevom a potom spúšťali do Ľuborče. Od roku 1925 slúžil na ťahanie vozňov najskôr malý, potom väčší naftový rušeň. Železnička bola zrušená v roku 1964.

 

Ďalšie informačné panely sa venujú rôznym druhov spevavých vtákov a z textov sa možno dozvedieť veľa zaujímavého o tom, ako sa starať o vtáky či aké krmivo je pre ne vhodné. Mnohých celkom určite osloví piaty informačný panel, na ktorom sa píše o živote sv. Huberta, ktorý býva zobrazovaný ako poľovník kľačiaci pred jeleňom. Základom na zhotovenie kaplnky zasvätenej sv. Hubertovi sa stal kamenný klenbový most na trase bývalej lesnej železničky, o ktorej informuje ďalší informačný panel. Nachádza sa tu aj fragment lesnej železničky, ktorú priviezli z Čierneho Balogu.

Chodník pokračuje aj popri starej hájovni, kde nájdeme informačný panel o obojživelníkoch, plazoch a rybách a význame hradenia bystrín. Po prechode ponad horskú bystrinu smerujeme po lesnej ceste do Trenčianskej Závady a na trase nájdeme opäť niekoľko informačných panelov venovaných zaujímavostiam z ríše húb, lesným šelmám, drevinám, lesným vtákom a bylinkám. Posledné panely sú o hmyze či fatimskej kaplnke v Trenčianskej Závade. Od posledného informačného panela sa možno vrátiť k východiskovému bodu. Na trase náučného chodníka je aj vzorkovnica drevín, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v jeho okolí. Má podobu otvorenej knihy a na každej vzorke vidieť rez, ktorý znázorňuje letokruhy, kôru a štiepateľnosť dreva.

Chodník s dĺžkou 8,5 km a prevýšením 137 m je vhodný pre všetky vekové kategórie a naozaj každý si tu nájde to svoje. Čas prechodu nenáročným tempom odhadujeme asi na tri hodiny a prejsť ho môžeme aj na bicykli.

 

Musíte byť prihláseny na to aby ste mohli pridať komentár!

Nie ste registrovaný?

Registrujte sa

Výhody registracie

Redakcia časopisu

Adresa: Ľubľanská 2
831 02 Bratislava
Telefón: 0421 254 652 055
Mobil: 0421 918 320 117
Email: info@krasy-slovenska.sk