Výlet vláčikom do spomienok z detstva

Číslo: 2019/96/9-10 Diskusia: žiadne komentáre
Rubrika: Tip na výlet Strana: 46
Autor: František Turanský
Autor fotiek: František Turanský

Cez moju rodnú obec vlak nikdy nechodil. Jazda vláčikom – to bolo pre mňa niečo výnimočné, nezabudnuteľný zážitok. Spomienka v pamäti zostala a túžba prežívať tú radosť z detstva sa znova vynorila. Na železničnej mape som zistil, že železnice husto križujú Slovensko, hoci niektoré trate zrušili a nenávratne zanikli. Iba nadšenci udržiavajú nevyužívané trate, obnovujú ich a robia na nich nostalgické jazdy.

tunel.jpg 


Porozprávam vám o jednej z mnohých krásnych železničných tratí na Slovensku. V septembri uplynie deväťdesiat rokov, čo sprevádzkovali  železničnú trať z Veselí na Morave do Nového Mesta nad Váhom. Jednokoľajová trať prechádza dvoma horstvami, krásnym krajom kopaníc,  spája Moravu so Slovenskom. Krajinársky zážitok obohacujú unikátne technické  riešenia železničnej trate v zložitom teréne. Mosty, viadukty, tunely a ďalšie  stavby ešte i dnes stoja za obdiv.

Písal sa 1. september 1929, keď z Veselí na Morave vypravili prvý vláčik po novovybudovanej železničnej trati do Nového Mesta nad Váhom. Ja dnes sadám do starého motoráčika na vynovenej a zmodernizovanej stanici v Novom Meste nad Váhom. Opúšťame stanicu a už na prvej výhybke prechádzame na staručkú trať, kde sa to ešte stále natriasa a kolesá vagóna klepocú. O chvíľu už brzdíme v Čachticiach, neslávne známych krvavou grófkou Alžbetou Báthoryovou. Za Čachticami prechádzame do Malých Karpát. Popri potoku Jablonka vchádzame Čachtickou dolinou do krátkeho pravotočivého tunela a pokračujeme Čachtickými Karpatmi do kaňonovitej Višňovskej doliny.  Za dolinou nás víta malebná dedinka Višňové, a to už stojíme v jej malej staničke pod hradným vrchom Čachtického hradu.

Lúčime sa s Višňovým a  za nami zostáva malebná silueta hradu. Prechádzame dedinkami Hrachovište a Vaďovce, opúšťame Malé Karpaty. Pred nami sa už rozprestiera masív Bielych Karpát s najvyššou Veľkou Javorinou. Pomaly vchádzame do vynovenej staručkej stanice Stará Turá. Prezerám si nové múzeum venované histórii tejto železničnej trate. V jej  slávnych časoch tadiaľto prechádzali aj rýchliky, niektoré až do rumunskej Mangálie.

Pozriem sa na chvíľu do mesta, nastúpim na najbližší ďalší vláčik, pokračuje stúpaním už členitejším terénom. Prechádzame po najvyššom a najdlhšom z mnohých viaduktov, ktoré nás ešte čakajú. Krajina a jej členitosť je očarujúca. Prechádzame staničkou Papraď na Lipovecký viadukt a onedlho do druhého tunela. Stanica Poriadie a jej okolie s mnohými kopaničiarskymi osadami ponúkajú ďalšie a ďalšie zaujímavosti za oknom vláčika, ktoré ma upútajú. Klesajúc viaduktom vchádzame do okresného mesta Myjava. Stanica je v rekonštrukcii, takže sa rýchlo ponáhľam nazrieť i do mesta. V minulosti sa plánovalo  vlakové prepojenie z Myjavy do Brezovej pod Bradlom.

Nasledujúcim vlakom vyrážame smerom na Brestovec. Prichádzame na Devánsky viadukt a o chvíľu do malej staničky Brestovec. Tu je pamätná tabuľa venovaná stavbe Tunela generála M. R. Štefánika. Už zo stanice vidíme neďaleký vstupný portál do jeho útrob. Po vybudovaní vrcholového tunela pod Poľanou bol tento technický zázrak kedysi najdlhší tunel v našej republike. Dĺžkou 2,5 km mu prvenstvo trvalo pár rokov, až ho prekonal Čremošniansky tunel. Po vyjdení z tunela už brzdíme na zastávke Vrbovce. Zastávka pripomína stratené miesto v lese. Naokolo iba les a lúčka s búdkou a nástupišťom. Romantické a tajomné miesto.

Rýchlym klesaním sa dostávame z lesa a prichádzame do poslednej stanice na Slovensku – Vrbovce. Vystupujem, prejdem sa po staničke a okolí, prečítam si informačný panel a zistím, že som vlastne na uzučkom páse Slovenskej republiky. Hneď za koľajnicami a za staničnou budovou je už susedný štát. Zopár vlakov ešte pokračuje na Moravu do Velkej nad Veličkou a naspäť. Ja však nasadám na spiatočnú cestu a neprerušovane si vychutnám celú cestu touto malebnou krajinkou nášho Slovenska.

Vlakový výlet odporúčam všetkým, i rodinám s deťmi, tie budú z cesty vláčikom nadšené. Pri plánovaní výletu si treba len dať pozor na zosúladenie vlakov, lebo vlakové spoje až do stanice Vrbovce sú menej časté.

 

Musíte byť prihláseny na to aby ste mohli pridať komentár!

Nie ste registrovaný?

Registrujte sa

Výhody registracie

Redakcia časopisu

Adresa: Ľubľanská 2
831 02 Bratislava
Telefón: 0421 254 652 055
Mobil: 0421 918 320 117
Email: info@krasy-slovenska.sk