Himaláje Pamír - Ján Matlák, Michal Kriško

Číslo: 2006/83/11-12 Diskusia: žiadne komentáre
Rubrika: Nové knihy Strana: 57
Autor: Danica Augustiniová
Autor fotiek:

Vojenské horolezecké expedície majú vo svete dlhú tradíciu. Kto iný, ak nie vojak, by mal vyskúšať extrémne podmienky, bojovať na život a na smrť s výškou, hladom, mrazom a lavínami? Preto už v prvej polovici 20. storočia smerovali do Himalájí výpravy v rovnošatách anglickej, neskôr francúzskej, indickej, talianskej a postupne ďalších armád. V Československu a ani v prvých rokoch samostatnej Slovenskej republiky sa u nás nenašiel vojak – horolezec, ktorý by sa podujal na takýto projekt. Overiť schopnosti slovenských vojakov v nepoznaných vysokohorských podmienkach, spoznať psychológiu ich konania a reakcií v extrémnych pomeroch, vyskúšať kvalitu materiálu, a to všetko premietnuť do tvorby a výcviku jednotiek horských strelcov alebo špeciálnych útvarov na boj s terorizmom, to boli motívy, ktoré viedli plukovníka Ing. Jána Matláka zorganizovať prvé vojenské horolezecké expedície na Slovensku. Pravda, skrývali v sebe aj športovú ambíciu – vyliezť na najvyššie vrchy. To je aj hlavným motívom publikácie Himaláje Pamír.

Prvá expedícia sa uskutočnila v roku 1998 a jej cieľom bola Šiša Pangma (8 046 m). Až šesť členov – polovica výpravy – stálo na vrchole. V histórii československého a samostatného slovenského horolezectva to bola dovtedy najúspešnejšia výprava v počte horolezcov, ktorí stáli na vrchole v rámci jednej expedície. Druhá expedícia mala pôvodne viesť na Broad Peak, avšak pre nepokoje v Pakistane sa zmenila na Pamír. Na jeden z jeho najvyšších vrcholov – Pik Lenina (7 134 m) vystúpili Ján Matlák a Vlado Švancár. Boli prví, ktorým sa to v roku 2000 z viacerých zahraničných výprav podarilo. Himaláje sa v roku 2005 stali miestom pôsobenia tretej vojenskej horolezeckej expedície. Dejiskom výstupu bola Annapurna (8 091 m), desiaty najvyšší vrch na svete. Vďaka hrozivej štatistike sa zaradila medzi najnebezpečnejšie hory. Slovenských horolezcov delilo od vrcholu v severnej stene iba 40 výškových metrov. Pre náhle zhoršenie a krajne nepriaznivé počasie ďalší pokus nemohli zopakovať (Krásy Slovenska 1-2/2006).

Ján Matlák, ktorý vyrástol v objatí Západných Tatier, opisuje v spomienkach celú genézu vojenských horolezeckých expedícií. Od nápadu po realizáciu musel prekonávať rôzne prekážky, ktoré súviseli s financovaním, materiálovým vybavením, povoleniami, aklimatizáciou, so zdravotným stavom, s psychológiou jednotlivca a tímu, ale najmä s dramatickosťou lezenia. Za najväčší úspech považuje nielen dva úspešné výstupy, ale najmä skutočnosť, že sa všetci účastníci vrátili domov zdraví a živí. Povzbudený doterajšími skúsenosťami a výsledkami plánuje zorganizovať ďalšie vojenské horolezecké cesty do Himalájí.

Náhodné články...

Neboli nájdené žiadne výsledky.

S mapami po Slovensku Daniel Kollár

Neboli nájdené žiadne výsledky.

Musíte byť prihláseny na to aby ste mohli pridať komentár!

Nie ste registrovaný?

Registrujte sa

Výhody registracie

Redakcia časopisu

Adresa: Ľubľanská 2
831 02 Bratislava
Telefón: 0421 254 652 055
Mobil: 0421 918 320 117
Email: info@krasy-slovenska.sk