Majestátny drop fúzatý

V Šariši sa nachádzajú dve navrhované Chránené vtáčie územia (CHVÚ) – Slanské vrchy a Volovské vrchy. Keďže ležia v okolí Košíc, venovali sme sa im v čísle 7-8/2006 zameranom na košický región. Preto dnes upriamime pozornosť na dve územia na západe Slovenska, v ktorých žije drop fúzatý – vták, ktorého samce patria medzi najťažšie lietajúce vtáky na svete. CHVÚ Sysľovské polia a CHVÚ Lehnice vyhlásili vyhláškou Ministerstva životného prostredia SR.

 

CHVÚ Sysľovské polia

 

CHVÚ Sysľovské polia má rozlohu približne 1 770 ha a nachádza sa v blízkosti mestskej časti Bratislava-Rusovce v pohraničí Slovenska, Rakúska a Maďarska. Dôvodom ochrany tohto územia je hniezdenie a zimovanie dropa fúzatého (zimuje tu až 10 % populácie žijúcej v strednej Európe), ďalej hniezdenie sokola červenonohého a zimovanie husí. Okrem toho tu však zaznamenali hniezdenie aj takých druhov ako kaňa popolavá, myšiarka močiarna a v minulosti aj sokol rároh. Ďalšími druhmi vtákov, ktoré tu možno vidieť, sú: pipíška chochlatá, ľabtuška lúčna či škovránok poľný.

Územie je situované v intenzívne využívanej poľnohospodárskej krajine. Napriek tomu v nej možno nájsť niektoré vzácne druhy burín, ktoré sa strácajú vplyvom intenzifikácie poľnohospodárskej výroby (napr. ibištek trojdielny, skrutec európsky). Pre verejnosť vedie na toto územie z Bratislavy-Čunova turistický chodník, ktorým sa možno dostať aj na atraktívny trojhraničný bod medzi Maďarskom, Rakúskom a Slovenskom. V štádiu prípravy je aj náučný chodník s cyklistickou trasou, ktorý bude prístupný z bratislavských mestských častí Jarovce a Rusovce.

Náhodné články...

Neboli nájdené žiadne výsledky.

Sokolia skala Pavol Ičo

Neboli nájdené žiadne výsledky.

Musíte byť prihláseny na to aby ste mohli pridať komentár!

Nie ste registrovaný?

Registrujte sa

Výhody registracie

Redakcia časopisu

Adresa: Ľubľanská 2
831 02 Bratislava
Telefón: 0421 254 652 055
Mobil: 0421 918 320 117
Email: info@krasy-slovenska.sk