Sto rokov Zbojníckej chaty vo Vysokých Tatrách

Číslo: 2007/84/1-2 Diskusia: žiadne komentáre
Rubrika: Chaty Strana: 42
Autor: Mikuláš Argalács
Autor fotiek: archív Mikuláša Argalácsa
Prvý po slovensky písaný sprievodca po Vysokých Tatrách vyšiel v roku 1911. Jeho autorom bol zakladateľ časopisu Krásy Slovenska Miloš Janoška. V časti o chatách a útulniach sa ani len nezmienil o tej, ktorá už vyše roka figurovala v poľských časopisoch ako Útulňa nad Dlhým plesom.

Vlastná história tohto objektu sa však začala písať ešte o niekoľko rokov skôr – presne v roku 1907. A keďže na tomto základe, na tom istom mieste, rástla do súčasnej podoby Zbojnícka chata, chystá dnešný personál oslavy storočnice jej existencie.

Kamenný objekt, ktorý by slúžil ako úkryt pre poľovnícku stráž, dal postaviť Imrich Csík, riaditeľ Štátnej lesnej správy z Liptovského Hrádku a člen Uhorského karpatského spolku v roku 1907. Jednoduchú stavbu na jeseň aj dokončili, avšak víchrica strhla strechu, a tak ju na jar nasledujúceho roka museli najprv opraviť. Imrich Csík síce v roku 1907 odišiel do vysokej funkcie na ministerstve pôdohospodárstva, ale ako člen Uhorského karpatského spolku nepochybne rátal s tým, že objekt budú využívať aj horolezci, lyžiari a turisti. Napokon, už v roku 1910 s tým oficiálne súhlasil aj vlastník – štátna lesná správa.

Náhodné články...

Neboli nájdené žiadne výsledky.
Neboli nájdené žiadne výsledky.
Neboli nájdené žiadne výsledky.

Musíte byť prihláseny na to aby ste mohli pridať komentár!

Nie ste registrovaný?

Registrujte sa

Výhody registracie

Redakcia časopisu

Adresa: Ľubľanská 2
831 02 Bratislava
Telefón: 0421 254 652 055
Mobil: 0421 918 320 117
Email: info@krasy-slovenska.sk