Slovenské banské múzeum

Číslo: 2007/84/9-10 Diskusia: žiadne komentáre
Rubrika: Múzeá Strana: 25
Autor: dk
Autor fotiek: Ján Lacika
Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici je jediným múzeom na Slovensku, ktoré podáva ucelený obraz o baníctve a jemu príbuzných odvetviach. Vzniklo v roku 1964 zlúčením Mestského múzea založeného v roku 1900 a Štátneho banského múzea Dionýza Štúra, ktorého 80. výročie zriadenia sme si pripomenuli 22. mája tohto roku.

 Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici spravuje komplex siedmich samostatných expozícií:

• Banské múzeum v prírode

• Starý zámok,

• Nový zámok,

• Mineralogická expozícia v Berggerichte,

• Expozícia baníctva na Slovensku v Kammerhofe,

• Galéria Jozefa Kollára,

• Štôlňa Glanzenberg. Banské múzeum v prírode

Popri stálych expozíciách múzeum organizuje dočasné výstavy a venuje sa aj výchovnej činnosti (napríklad projekt Škola v múzeu).

Pred vstupom do Banskej Štiavnice od západu sa nachádza Banské múzeum v prírode, ktoré od roku 1974 patrí k najpríťažlivejším lákadlám starobylého baníckeho mesta. Je súčasťou Slovenského banského múzea a v rámci prehliadky osobitého skanzenu umožňuje aj atraktívny zostup do podzemia s možnosťou sfárania do štôlne Bartolomej. Turisti vybavení pláštenkami a prilbami vchádzajú po skupinách do štôlne Bartolomej, pričom prejdú podzemnú trasu dlhú 1 300 m. V najhlbšom mieste trasa vedie šachtou v hĺbke 45 m pod povrchom. Okrem exponátov sa možno z výkladu sprievodcov dozvedieť veľa zaujímavých a poučných informácií o banskoštiavnickom baníctve. Najstaršie časti bane sú datované práve do tohto obdobia. Súčasťou príťažlivej podzemnej expozície sú popri ukážkach rôznych spôsobov ťažby a banských prác aj jedinečné banské zariadenia. Na podzemné priestory nadväzuje povrchová expozícia. V nej sa nachádzajú premiestnené pôvodné banské budovy, stroje a zariadenia

Musíte byť prihláseny na to aby ste mohli pridať komentár!

Nie ste registrovaný?

Registrujte sa

Výhody registracie

Redakcia časopisu

Adresa: Ľubľanská 2
831 02 Bratislava
Telefón: 0421 254 652 055
Mobil: 0421 918 320 117
Email: info@krasy-slovenska.sk