SMS, MMS alebo pohľadnica

Číslo: 2007/84/11-12 Diskusia: žiadne komentáre
Rubrika: Príbehy Strana: 54
Autor: Ivan Bohuš, ml.
Autor fotiek: z archívu Ivana Bohuša ml.
Opäť sa skončilo letné – dovolenkové a prázdninové obdobie. Zmenu ročných období naznačujú jesenné farby stromov a prvým snehom ozdobené štíty Tatier.

Príjemné teplé dni si aj po rokoch uchováme v spomienkach. Pripomínať nám ich budú aj vlastné fotografie či zakúpené suveníry. Záujem o ne prezrádza množstvo stánkov a predajní pamiatkových predmetov v centrách turistického ruchu. K ich širokému sortimentu neodmysliteľne patria aj pohľadnice. Stalo sa dobrým zvykom, že prostredníctvom nich sa dovolenkujúci delia o zážitky s rodinou, priateľmi a so známymi.

Takto to fungovalo už na sklonku 19. storočia, keď sa začali písať „moderné dejiny“ cestovného ruchu vo Vysokých Tatrách. V tom čase sa fotografovaniu venovalo len niekoľko profesionálov. Fotografický výstroj bol drahý, objemný a ťažký. Napríklad v roku 1870 fotografoval Vysoké Tatry prof. Hermann Wilhelm Vogel. V teréne ho okrem horského vodcu sprevádzali aj traja nosiči fotografických rekvizít, medzi ktoré patril aj stan slúžiaci ako tmavá komora, pretože vtedajšie materiály sa museli spracovať hneď po exponovaní. Výsledkom Vogelovho cestovania po Tatrách bol prvý tatranský fotografický album Aus den Central-Karpathen (Berlín 1871).

Náhodné články...

Neboli nájdené žiadne výsledky.
Neboli nájdené žiadne výsledky.
Neboli nájdené žiadne výsledky.

Musíte byť prihláseny na to aby ste mohli pridať komentár!

Nie ste registrovaný?

Registrujte sa

Výhody registracie

Redakcia časopisu

Adresa: Ľubľanská 2
831 02 Bratislava
Telefón: 0421 254 652 055
Mobil: 0421 918 320 117
Email: info@krasy-slovenska.sk