Pustý hrad

Číslo: 2008/85/1-2 Diskusia: žiadne komentáre
Rubrika: Tip na výlet Strana: 18
Autor: Ján Lacika
Autor fotiek: Ján Lacika
Pustý hrad nad Zvolenom sa označuje ako „pustý“ údajne preto, lebo spustol už veľmi dávno. Zatiaľ čo väčšina slovenských hradov sa zmenila na zrúcaninu počas stavovských povstaní v druhej polovici 17. storočia, Pustý hrad osirel už v 15. storočí. Návšteva Pustého hradu je veľmi peknou poldennou pešou túrou. Je o poznávaní dávnej histórie a nádherných prírodných scenériách a výhľadoch.

 

Pustý hrad, ktorý sa spomína aj ako Starý Zvolenský hrad, dodnes prekvapuje veľkou rozlohou. Územie, ktoré bolo pôvodne vnútri hradieb, zaberá plochu takmer 7,6 ha. Na porovnanie: Spišský hrad má „len“ 5,3 ha. Uvádza sa veľmi odvážne tvrdenie, že nad Zvolenom je dokonca druhý najrozsiahlejší hrad na svete! Prvý v tomto rebríčku je križiacky hrad Crak de Chevalier v Sýrii. Škoda, že sa z neho zachovalo tak málo, pretože vizuálne porovnanie roztratených ruín Pustého hradu s impozantnou hmotou pyšného Spišského hradu v návštevníkoch vzbudí určité sklamanie. A to ešte donedávna nebolo vidieť ani to, čo teraz, po náročnej obnove. Predtým hrad nebolo zo Zvolena vôbec vidieť, dnes na vrchole zalesneného kopca možno na okraji javoria čo-to predsa len rozpoznať.

Nevídaný rozsah areálu Pustého hradu vypovedá o tom, aký významným hradom bol v stredoveku. Patril medzi najvýznamnejšie hrady Uhorska a mocný zvolenský župan z neho spravoval veľké územie siahajúce až na Oravu, Turiec a Liptov. Podľa povesti ho dal postaviť rytier Borš. Keď poľoval v lesoch nad Hronom, narazil na ozrutného jeleňa, s ktorým zviedol neľútostný boj – asi ako rybár s rybou v poviedke Ernesta Hemingwaya Starec a more. Unavený víťaz dal na mieste veľkého súboja postaviť kamenný hrad. Spočiatku sa nazýval Jelení hrad a neskôr, keď spustol, ho ľudia volali Pustý hrad. Meno Borš sa spomína v Anonymovej kronike z prelomu 12. a 13. storočia, o Jeleňom hrade sa však nikde nepíše. Zato sa zachovali zmienky o Zvolenskom hrade, ktorý potom, čo v meste v podhradí postavili Zvolenský zámok, dostal prívlastok „starý“.

Náhodné články...

Neboli nájdené žiadne výsledky.

Nezbudská Lúčka Matej Motyčka

Neboli nájdené žiadne výsledky.

Musíte byť prihláseny na to aby ste mohli pridať komentár!

Nie ste registrovaný?

Registrujte sa

Výhody registracie

Redakcia časopisu

Adresa: Ľubľanská 2
831 02 Bratislava
Telefón: 0421 254 652 055
Mobil: 0421 918 320 117
Email: info@krasy-slovenska.sk