Pustý hrad

Číslo: 2008/85/1-2 Diskusia: žiadne komentáre
Rubrika: Tip na výlet Strana: 18
Autor: Ján Lacika
Autor fotiek: Ján Lacika
Pustý hrad nad Zvolenom sa označuje ako „pustý“ údajne preto, lebo spustol už veľmi dávno. Zatiaľ čo väčšina slovenských hradov sa zmenila na zrúcaninu počas stavovských povstaní v druhej polovici 17. storočia, Pustý hrad osirel už v 15. storočí. Návšteva Pustého hradu je veľmi peknou poldennou pešou túrou. Je o poznávaní dávnej histórie a nádherných prírodných scenériách a výhľadoch.

 

Pustý hrad, ktorý sa spomína aj ako Starý Zvolenský hrad, dodnes prekvapuje veľkou rozlohou. Územie, ktoré bolo pôvodne vnútri hradieb, zaberá plochu takmer 7,6 ha. Na porovnanie: Spišský hrad má „len“ 5,3 ha. Uvádza sa veľmi odvážne tvrdenie, že nad Zvolenom je dokonca druhý najrozsiahlejší hrad na svete! Prvý v tomto rebríčku je križiacky hrad Crak de Chevalier v Sýrii. Škoda, že sa z neho zachovalo tak málo, pretože vizuálne porovnanie roztratených ruín Pustého hradu s impozantnou hmotou pyšného Spišského hradu v návštevníkoch vzbudí určité sklamanie. A to ešte donedávna nebolo vidieť ani to, čo teraz, po náročnej obnove. Predtým hrad nebolo zo Zvolena vôbec vidieť, dnes na vrchole zalesneného kopca možno na okraji javoria čo-to predsa len rozpoznať.

Nevídaný rozsah areálu Pustého hradu vypovedá o tom, aký významným hradom bol v stredoveku. Patril medzi najvýznamnejšie hrady Uhorska a mocný zvolenský župan z neho spravoval veľké územie siahajúce až na Oravu, Turiec a Liptov. Podľa povesti ho dal postaviť rytier Borš. Keď poľoval v lesoch nad Hronom, narazil na ozrutného jeleňa, s ktorým zviedol neľútostný boj – asi ako rybár s rybou v poviedke Ernesta Hemingwaya Starec a more. Unavený víťaz dal na mieste veľkého súboja postaviť kamenný hrad. Spočiatku sa nazýval Jelení hrad a neskôr, keď spustol, ho ľudia volali Pustý hrad. Meno Borš sa spomína v Anonymovej kronike z prelomu 12. a 13. storočia, o Jeleňom hrade sa však nikde nepíše. Zato sa zachovali zmienky o Zvolenskom hrade, ktorý potom, čo v meste v podhradí postavili Zvolenský zámok, dostal prívlastok „starý“.

Musíte byť prihláseny na to aby ste mohli pridať komentár!

Nie ste registrovaný?

Registrujte sa

Výhody registracie

Redakcia časopisu

Adresa: Ľubľanská 2
831 02 Bratislava
Telefón: 0421 254 652 055
Mobil: 0421 918 320 117
Email: info@krasy-slovenska.sk