Najmladšia sopka na Slovensku

Číslo: 2008/85/1-2 Diskusia: žiadne komentáre
Rubrika: Pohoria Strana: 22
Autor: Ján Lacika
Autor fotiek: Ján Lacika
Kto chce vidieť „sopku v akcii“, najbližšia oblasť, kam sa môže vydať za splnením svojho sna, je v južnom Taliansku. Vezuv, Etnu či Stromboli sme však kedysi dávno mali aj na Slovensku. Posledný vulkán na jeho území vyhasol pred vyše 100 000 rokmi. Z pohľadu ľudskej existencie to bolo veľmi dávno, avšak v mierke geologického času sa to vlastne stalo iba včera... Najmladšiu slovenskú sopku možno nájsť pri Novej Bani na strednom Pohroní a volá sa Putikov vŕšok.

 

Južná časť stredného a kus východného Slovenska sa v dávnej minulosti podobali na Kamčatku, Jávu či iné dodnes činné vulkanické oblasti sveta. Mali sme tu sopečné kužele, krátery, lávové prúdy i obrovské kaldery. Máme ich vlastne aj teraz, avšak v značne pozmenenej podobe, na ktorej sa podpísal neúprosný čas. Niekoľko miliónov rokov však krajinou otriasali mohutné sopečné explózie, k nebesám stúpali mohutné oblaky žeravého popola a plynov, z útrob zeme sa valila žeravá láva. Podstatná časť vulkanickej aktivity produkovala sopečný materiál andezitového a ryolitového typu.

Až v závere sa dostali k slovu dramatické erupcie vyplavujúce bazaltový sopečný materiál. Bazaltové alebo, ak chcete, čadičové sopky sa počtom a najmä veľkosťou nemohli rovnať tým starším – andezitovým a ryolitovým. Veď napríklad štiavnický stratovulkán patril medzi najväčšie na svete. Bazaltový vulkanizmus sa prejavil lokálne v Štiavnických vrchoch, Pliešovskej kotline, Lučenskej kotline a relatívne vo väčšej miere v Cerovej vrchovine. Trval viac ako päť miliónov rokov. Finále či skôr epilóg tohto vzrušujúceho prírodného predstavenia sa udial pri Novej Bani na strednom Pohroní. Poslednou činnou sopkou bol vrch na okraji Štiavnických vrchov, ktorý sa dnes nazýva Putikov vŕšok.

Musíte byť prihláseny na to aby ste mohli pridať komentár!

Nie ste registrovaný?

Registrujte sa

Výhody registracie

Redakcia časopisu

Adresa: Ľubľanská 2
831 02 Bratislava
Telefón: 0421 254 652 055
Mobil: 0421 918 320 117
Email: info@krasy-slovenska.sk