Literatúra v Tatrách - Tatry v literatúre

Číslo: 2008/85/5-6 Diskusia: žiadne komentáre
Rubrika: Okienko z Tatier Strana: 74
Autor: Helena Hradiská
Autor fotiek: Ivan Bohuš, ml.
Nasledujúce riadky približujú Tatry z ich menej známej stránky. Predstavujú ich očami slovenských a českých spisovateľov z prvej polovice 20. storočia, ktorí s nimi aspoň na krátky čas spojili svoj život.

Ambíciou prvých písomných zmienok o Tatrách nebola umelecká výpoveď, ale informácia o cestách do hôr a výsledkoch vedeckých bádaní v oblasti botaniky, mineralógie, geológie a geografie. V umeleckej literatúre prechádzal ich obraz vývojom v závislosti od historickej a spoločenskej situácie. Najsilnejšie to dokumentuje literatúra národného obrodenia, teda národnej neslobody. Vtedy sa Tatry stali symbolom slovenského či slovanského vlastenectva. Ľudia ich vnímali ako kolísku Slovenska a Slovanstva.

Keby sme robili štatistiku, ktorý slovenský štít je v literatúre najviac ospevovaný, určite by zvíťazil Kriváň. Štúrovci ho neobdivovali len zďaleka, ale na jeho vrchol zorganizovali niekoľko národných vychádzok. Prvá sa uskutočnila 16. augusta 1841, keď na Kriváni stáli Ľudovít Štúr a Jozef Miloslav Hurban a s nimi ďalší vlastenci, dokonca i niekoľko žien. Nadšenie memorandových udalostí priviedlo v roku 1861 na Podkrivánsku poľanu množstvo vlastencov. Na Kriváň vystúpili len tridsiati dvaja, medzi nimi Daniel Bachát-Dumný, Adolf Záturecký, Karol Kuzmány a Štefan Marko Daxner.

Náhodné články...

Neboli nájdené žiadne výsledky.
Neboli nájdené žiadne výsledky.
Neboli nájdené žiadne výsledky.

Musíte byť prihláseny na to aby ste mohli pridať komentár!

Nie ste registrovaný?

Registrujte sa

Výhody registracie

Redakcia časopisu

Adresa: Ľubľanská 2
831 02 Bratislava
Telefón: 0421 254 652 055
Mobil: 0421 918 320 117
Email: info@krasy-slovenska.sk