Horalfest: úspešná prezentácia amatérskej tvorby o horách

Myšlienka usporiadať podujatie pre tvorcov amatérskej fotografie a filmu o horách sa zrodila kdesi na konci minuloročnej lyžiarskej sezóny v Tatrách. Podujatie zorganizoval Horský internetový klub – www.hory.sk. Tečúce hmly

Romania 2

Decembrové ráno Horalfest sa uskutočnil 18. a 19. decembra 2005 v Starom Smokovci. Všetky fotografické a filmové diela, ktoré spĺňali technické požiadavky a zodpovedali vyhlásenej téme, boli zaradené do súťaže. V prvý i druhý deň zaplnili nadšenci amatérskej tvorby všetky priestory Tatry pubu, kde sa festival konal. Mnohým neostávalo iné ako pri pozeraní filmov stáť. Odznelo 8 krátkych, prevažne dokumentárnych filmov, opakovane boli premietnuté fotografie v slide show od viac ako 20 autorov, víťazné a zvlášť zaujímavé fotografie boli vystavené priamo v priestoroch Horalfestu. Práce a výsledky sú odprezentované aj na www.horalfest.sk. Odborná porota, ktorej lídrami boli Pavol Breier za fotografiu a Ivo Brachtl za film, vybrala tieto najlepšie práce: V kategórii Film:
1. miesto: Majo Illeš, Smrečany: Cesta za snom
2. miesto: Rastislav Hatiar, Liptovský Mikuláš: Wildspitze
3. miesto: Ivan Lacko, Bratislava: Národ sobě
Čestné uznanie: Tatiana Hoholíková, Vysoké Tatry: Sherparallye pod Grossglocknerom V kategórii Fotografia:
1. miesto: Gabriel Lipták, Liptovský Mikuláš: Tečúce hmly
2. miesto: Ľubomír Mäkký, Bratislava: Romania 2
3. miesto: Ivona Mikušová, Pribylina: Decembrové ráno
Čestné uznanie: Jaroslav Janovčík, Podtureň: Panoráma Tatier
Čestné uznanie: Peter Sirota, Liptovský Mikuláš: Z Lomničáku
Čestné uznanie: Igor Strhársky, Košice: Lomničák Počas Horalfestu sa uskutočnili sprievodné akcie – výstup k neďalekej Zamkovského chate, prednáška horského fotografa Ladislava Janigu, výstava drevených vyrezávaných plastík s horskou tematikou od Ladislava Milana. Spokojnosť, príjemná atmosféra, priestory preplnené divákmi, výborná úroveň súťažiacich. Čo viac si možno priať? Iste je to pre organizátorov výzva a povzbudenie pre usporiadanie ďalšieho ročníka tohto milého podujatia. Veríme, že amatérska fotografická a filmárska verejnosť nezabudne počas zimnej i letnej sezóny, že koncom roka bude mať znova priestor pre prezentáciu svojich prác a pripraví pre seba, ale najmä pre ostatných mnoho krásnych fotografií a filmov.

Musíte byť prihláseny na to aby ste mohli pridať komentár!

Nie ste registrovaný?

Registrujte sa

Výhody registracie

Redakcia časopisu

Adresa: Ľubľanská 2
831 02 Bratislava
Telefón: 0421 254 652 055
Mobil: 0421 918 320 117
Email: info@krasy-slovenska.sk