Za ľudovými pamiatkami

Číslo: 2008/85/9-10 Diskusia: žiadne komentáre
Rubrika: Tip na výlet Strana: 20
Autor: Viera Dvořáková
Autor fotiek: Kamila Kollárova, Ján Lacika
V ďalšom pokračovaní seriálu predstavujeme dve najzaujímavejšie obce dolného Pohronia z hľadiska ľudovej architektúry. Prvá s komplexom skalných obydlí vtesaných do tufu je unikátom na celom území Slovenska a je pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry. Druhá má slávnu minulosť banského kráľovského mesta s mincovňou, čo sa odzrkadlilo aj na celkovej architektúre a nie náhodou je pamiatkovou zónou.Bátovce

Bátovce ležia 231 m nad morom v severovýchodnej časti Ipeľskej tabule na ceste medzi Levicami a Pukancom. Od severu ich chránia južné výbežky Štiavnických vrchov. Okolie Bátoviec bolo oddávna vhodné na osídľovanie, čo potvrdzujú nálezy datované už do mladšej kamennej doby, avšak systematický archeologický prieskum sa v tejto lokalite dosiaľ neuskutočnil.

Najstaršia história Bátoviec, uvádzaných v nemčine ako Frauenmarkt a v latinčine Forum reginum, čiže „trh kráľovnej“, sa viaže na zmienky z 11. storočia. Tieto informácie však nie sú hodnoverné, a tak sa možno len domnievať, že obec v tom čas patrila k majetku kráľovnej. V 13. storočí do banskoštiavnickej banskej oblasti prišli v súvislosti s rozmachom baníctva Nemci a aj Bátovce sa uvádzali ako kráľovské banícke mestečko. Vtedy v ňom musel existovať kráľovský dom a váha. Od konca 14. storočia sa tu organizovali trhy, na ktorých sa obchodovalo najmä s vínom, obilím a dobytkom. Vtedy sa Bátovce dostali do pozície zemepanského mestečka, keďže si ich neoprávnene privlastnil pán Levického hradu Peter Čech Levický. V tejto pozícii prechádzali cez majetky viacerých šľachticov až do 19. storočia.

Náhodné články...

Neboli nájdené žiadne výsledky.

Nezbudská Lúčka Matej Motyčka

Neboli nájdené žiadne výsledky.

Musíte byť prihláseny na to aby ste mohli pridať komentár!

Nie ste registrovaný?

Registrujte sa

Výhody registracie

Redakcia časopisu

Adresa: Ľubľanská 2
831 02 Bratislava
Telefón: 0421 254 652 055
Mobil: 0421 918 320 117
Email: info@krasy-slovenska.sk